İsmini yetiştirdiği afyon bitkisinden ve görkemli Karahisar kalesinden alan Afyonkarahisar’ın bilinen tarihi M.Ö. 7000 yılına dayanmaktadır.  Sırasıyla Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı medeniyetleri ile kültür mozaiğini renklere boyayan Afyonkarahisar çok kültürlülüğün de getirdiği bir zenginliğe sahiptir.

1941 yılında Birinci Coğrafya Kongresi tarafından bugünkü sınırları belirlenen Afyonkarahisar, İç Anadolu’nun batı sınırlarına komşu olarak Ege bölgesinin doğusuna konumlandırılmıştır.  İçinde barındırdığı 18 ilçe, 89 belde ve 388 köy ile tarımdan hayvancılığa, ticaretten turizme kadar pek çok iş koluyla Türk ekonomisine katkı sağlamakta ve İstanbul’un özellikle gıda alanındaki bazı ihtiyaçlarını neredeyse tek başına üstlenmektedir. Ayrıca şehir, düzenleyeceği Afyonkarahisar Film Festivali AKAFF ile sanat ve kültür çalışmaları yolunda büyük bir adım atmıştır.

Uluslararası ünüyle bilinen Türk lokumu, kaymak, mermer madenleri, jeotermal tesisleri, karkas et, fermente sucuk, arkeolojik mekanlar, camiler, kiliseler, kaleler, bedestenleriyle eşsiz mimariye sahip olan Afyonkarahisar zengin mutfağıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.